"Z tych filmów nie tylko dowiecie się jak zaskakujące są motyle. Czy ktoś z was pomyślał o tym, że larwy niektórych mogą być podstępne i drapieżne? Polecam serdecznie, pokazuje jak piękne i ciekawe są to stworzenia i co zostało zrobione dla ich ochrony w ramach projektu EKO- UNII" - Adam Wajrak.

Kliknij w okładkę aby obejrzeć film na YouTube

Książeczka do filmu w formacie PDF




Zachęcamy do obejrzenia czwartego filmu z cyklu „Chronimy europejskie motyle”, którego bohaterem jest czerwończyk nieparek. Siedliska tego i innych motyli chronić można poprzez ekstensywne użytkowanie łąk. Zarówno zbyt intensywna eksploatacja łąk, jak i ich zaniedbywanie i zarastanie nie służą populacji motyli. W filmie przedstawione zostały działania jakie prowadziliśmy, aby przywrócić prawidłowy sposób gospodarowanie na łąkach. Trzeba pamiętać, że chroniąc jeden gatunek, bardzo często przyczyniamy się do ochrony setek innych zagrożonych gatunków.



W trzecim filmie z cyklu „Chronimy europejskie motyle” przedstawiamy Państwu kolejne dwa motyle, którym poświeciliśmy nasz projekt – modraszka telejusa oraz modraszka nausitousa. Motyle te wchodzą w specyficzny związek z mrówkami zwany myrmekofilią. Dzięki odpowiednim mrówkom, głównie wścieklicy zwyczajnej, larwy zwiększają swoje szanse na przeżycie. Z filmu dowiedzieć można się więcej na temat tej relacji.



Przedstawiamy Państwu drugi film z cyklu "Chronimy europejskie motyle". Jego głównym bohaterem jest czerwończyk fioletek. W filmie ukazane są zagrożenia dla siedlisk tego i innych chronionych motyli.



Polecamy Państwa uwadze pierwszy film z cyklu "Chronimy europejskie motyle". Przedstawiamy w nim przeplatkę aurinie - motyla zagrożonego wyginięciem, a także przybliżamy sposoby ochrony siedlisk cennych motyli. Mamy nadzieję, że ten film pozwoli Państwu lepiej zrozumieć cele i założenia projektu ''Trwałe zachowanie zagrożonych siedlisk i motyli w sieci Natura 2000 w Południowo Zachodniej Polsce''.